Nie ulega wątpliwości, że pentagram to symbol, który posiada całe mnóstwo rozmaitych znaczeń. Przede wszystkim, przez wiele osób kojarzony jest on z okultyzmem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że istnieją dwa rodzaje pentagramu: czarny oraz biały. Czym charakteryzuje się pentagram czarny i co warto byłoby o nim wiedzieć?

Czarny pentagram – podstawowe informacje

Pentagramy czarne zwane są również pentagramami odwróconymi. Bardzo często symbole te funkcjonują w satanizmie. Nierzadko wpisuje się w nie głowę kozła, która ma oznaczać diabła. Pentagramy odwrócone bywają również oznaczane dodatkowymi znakami. Powszechne jest opatrywanie ich trzema szóstkami, co ma być obraźliwą aluzją do Trójcy Świętej w religii chrześcijańskiej. Nie brakuje również pentagramów, które są dodatkowo oznaczane symbolem węża. Wąż w kulturze satanistycznej również bywa bowiem utożsamiany z siłami diabelskimi. Bardzo charakterystyczne dla pentagramu czarnego jest także i to, że jego wierzchołki skierowane są w dół. Z czym jeszcze kojarzone są pentagramy odwrócone? Otóż bardzo często symbolizują one zwycięstwo żądz nad rozumem. Uważa się, że pentagramy te mogą sprzyjać rzucaniu złych uroków i zaklęć. Przez amatorów białej magii ich działanie jest określane jako negatywne.

Czym jeszcze charakteryzuje się pentagram odwrócony?

Jak już zostało wspomniane powyżej, pentagram czarny znany jest także jako odwrócony. Trzeba również pamiętać o tym, że pentagram czarny bywa również określany mianem pentagramu Baphometa. To imię starożytnego bóstwa, któremu wielu satanistów oddaje cześć po dziś dzień. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że symbol ten jest charakterystyczny dla Kościoła Szatana, który powstał w 1966 roku. Pentagramy odwrócone bardzo często wykorzystywane są przez satanistów do rytuałów mających na celu skrzywdzenie kogoś poprzez rzucenie na niego uroku czy klątwy. Jeżeli więc chcemy zakupić amulet, który będzie ochraniał nas przed szkodliwym działaniem złych zaklęć oraz uroków, nie możemy zakupić pentagramu odwróconego. Niestety, mógłby on zadziałać na nas wręcz niekorzystnie. W magii białej wykorzystywane są bowiem pentagramy białe. To właśnie one mogą posłużyć nam jako amulety ochronne. Co więcej, dzięki pentagramom białym możemy chronić siebie oraz naszych bliskich przed szkodliwym działaniem magii czarnej oraz powiązanymi z nią pentagramami odwróconymi. Gdzie zaś zakupimy pentagramy ochronne? Przede wszystkim warto poszukiwać ich w sklepach z artykułami ezoterycznymi, zarówno w tych stacjonarnych jak i internetowych. Szczególnie godne naszej uwagi będą pentagramy w formie wisiorków i naszyjników, które możemy zawiesić na szyi lub ręce.